6 praktycznych sposobów na kierowanie uwagą uczniów

wpis 5

Kto spragniony wiedzy i kolejnych praktycznych pomysłów, niech czerpie pełnymi garściami.

Jakie inne metody mogą posłużyć nam do kierowania uwagą naszych uczniów? Na początku zajęć możemy pokazać jakiś obraz (reprodukcję, w albumie, na rzutniku) i wspólnie z uczniami, oczywiście w kontekście prowadzonych zajęć, poszukać jakichś jego cech charakterystycznych. Można pokazać kilka obrazów i pokusić się o poszukanie podobieństw, albo (co będzie dużo lepsze) o poszukanie różnic – nasz mózg uwielbia odwrócone myślenie. Możemy np. zaprezentować powiększenie charakterystycznych detali lub fragmentów jakichś dzieł i poprosić o dorysowanie reszty. Możemy też wykorzystać fragment albo fragmenty różnych dzieł do stworzenia kolażu, własnej kompozycji z komentarzem; to może być świetny wstęp do zajęć językowych. Mamy wtedy znacznie większe szanse na zapamiętanie uzyskanych informacji albo na bardzo kreatywne pokierowanie uwagą naszych uczniów. Umożliwiajmy im także docieranie do najważniejszych informacji w samodzielny sposób. Niech szukają reguł, podobieństw, niech spróbują wskazać to co oryginalne. A może, wybierzmy się od czasu do czasu na ciekawe warsztaty organizowane w miejscu, w którym mieszkamy….?

Dość często albo coraz częściej, na różnego rodzaju zajęciach pojawiają się doświadczenia. Jak wykorzystać je do pokierowania uwagą naszych uczniów? Przygotujmy i rozdajmy im instrukcję przeprowadzenia eksperymentu; najlepiej by była ona w formie obrazkowej, czyli piktogramów. Spróbujmy zachęcić naszych uczniów, aby sami sformułowali teorię i niech zapiszą ją w jakimś oryginalnym brzmieniu – zachęćmy ich np. do wyrapowania stworzonych przez nich teorii, hipotez.

Pokażmy na schemacie i sygnalizujmy uczniom w swoich wypowiedziach informacje o przejściu do kolejnego kroku eksperymentu. To będzie wybudzało mózg, to będzie kolejny raz zbierało uwagę, to będzie kolejny filtr i kolejne wrota świadomości. Wskazujmy każdą zmianę, jaka zachodzi w wyniku eksperymentu.

Co jest bardzo ważne – zorganizujmy zajęcia tak, aby każdy uczeń dobrze widział i dobrze słyszał to, co się dzieje podczas eksperymentu. W jego trakcie spróbujmy wprowadzić kogoś, kto będzie pełnił funkcję konferansjera lub sprawozdawcy sportowego, który w zabawny, ciekawy, nietuzinkowy sposób będzie komentował przebieg eksperymentu. Możecie oczywiście wcielić się w tę rolę sami albo powierzyć ją wcześniej wybranemu uczniowi.

Pamiętajcie także, że we wszystkim co robimy, zwłaszcza na początku zajęć ważnym jest zachęcenie uczniów do wysiłku intelektualnego poprzez odpowiednio dobrany tytuł. Tabloidy czy portale plotkarskie są mistrzami w formułowaniu tytułów przyciągających uwagę. Niech więc tematy naszych lekcji będą nietuzinkowe, niech zachęcają, niech frapują, niech od wejścia przykuwają uwagę naszych uczniów.

Podsumowując: kierowanie uwagą naszych uczniów krok po kroku:

 • Po pierwsze, wybierz kilka najważniejszych informacji, na które chcesz zwrócić uwagę uczniów.
 • Po drugie, zastanów się w jaki sposób można zaprezentować te informacje, tak aby wyróżniały się spośród innych elementów.
 • Po trzecie, dobierając metodę zwrócenia uwagi uczniów uwzględnij ich zainteresowania, priorytety i wiedzę – to szalenie ważne! Zapamiętujemy tylko to, co jest dla nas interesujące.
 • Wykorzystuj obrazy jako ilustracje najważniejszych informacji. Wybierając te obrazy zastanów się: co będzie tłem, a co wyróżnikiem?
 • Pamiętaj, aby obraz współgrał z treścią informacji, nie przesadzaj z nadmiarem bodźców na obrazie.
 • Pamiętaj, że uczniowie nie są w stanie zapamiętać wszystkiego o czym mówimy na lekcji. Szanse na zapamiętanie mają tylko te informacje, na które uczniowie zwrócą uwagę.
 • Zwracanie uwagi jest procesem aktywnym, celowym i świadomym wysiłkiem skupienia się na tym, a nie na innym elemencie.
 • Odbiór lekcji można uczniom ułatwić ograniczając liczbę niepotrzebnych bodźców, które do nich docierają.
 • Uwagę zwracają te informacje, które się wyróżniają
 • Obraz działa silniej niż słowo, bo jeden obraz wart jest tysiąca słów.
 • Zwracamy uwagę na to co nas interesuje, co jest dla nas ważne i o czym mamy wiedzę.
 • Nastawienie na zapamiętanie zwiększa szansę zapamiętania.
 • Zwracamy uwagę na to co jest nazwane, więc nazywajmy rzeczy po imieniu.
 • Nasz mózgi wolą słowo pisane od mówionego.

Powodzenia na zajęciach!